Begin forwarded message:

From: "Biblioteka Instituta tehnickih nauka SANU" <biblioteka@itn.sanu.ac.rs>
Subject: In memoriam: Академик Зоран Г. Ђурић (1941–2021)
Date: 17 September 2021 at 11:31:31 CEST
To: "Biblioteka Instituta tehnickih nauka SANU" <biblioteka@itn.sanu.ac.rs>

ИНСТИТУТ ТЕХНИЧКИХ НАУКА САНУ
 
zoran-djuric-web.jpg
 
In memoriam: Академик Зоран Г. Ђурић (1941–2021)
 
Институт техничких наука САНУ са великом жалошћу обавештава јавност да је академик Зоран Г. Ђурић, директор Института, преминуо 15. септембра 2021. године, у Београду.
 
Зоран Г. Ђурић (1941, Прилипац) је завршио Електротехнички факултет Универзитета у Београду, Одсек техничке физике (1964), а на истом факултету је магистрирао (1967) и докторирао (1972) године. Усавршавао се на Мичигенском државном универзитету, САД (1980), и на Универзитету Јужне Калифорније у Лос Анђелесу, САД (1987).
 
Највећи део своје научне каријере остварио је Институту за хемију, технологију и металургију (ИХТМ), где је основао Центар за микроелектронске технологије (ЦМТ) и био његов дугогодишњи директор. Значајну сарадњу је остварио са Електротехничким факултетом Универзитета у Београду, на којем је 1990. године изабран у звање редовног професора за предмете из области физичке електронике. Зоран Г. Ђурић је био гостујући професор на Техничком универзитету у Бечу из области технологија микроелектромеханичких система (MEMS) и независни експерт-евалуатор EU FP-7 пројеката из области информационо-комуникационих технологија, микро и наносистема и минијатуризованих смарт сензора и система. Од 2011. године, радио је као директор Института техничких наука САНУ.
 
За дописног члана САНУ изабран је 2003, а за редовног 2012. године. Био је члан Академије инжењерских наука Србије од њеног оснивања (1998) и Удружења инжењера електротехнике IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers).
 
Научноистраживачки рад академика Зорана Г. Ђурића је обухватао област физике и технологије полупроводника и полупроводничких направа. Један је од утемељивача теорије и технологије израде полупроводничких направа, а учествовао је и у пројектовању и развоју технологија за израду првих домаћих силицијумских соларних ћелија, високофреквентних планарних транзистора, полупроводничког микрофона, првих силицијумских интегрисаних кола. Најважније научне резултате остварио је у области полупроводничких, оптоелектронских, MEMS и NEMS направа.

 


ИНСТИТУТ ТЕХНИЧКИХ НАУКА САНУ

Кнеза Михаила 35/IV, 11000 Београд
тел.: 011 2636 994
biblioteka@itn.sanu.ac.rs        http://www.itn.sanu.ac.rs