Поштовани,
 
 
Ремедијација воде и њена активација третманима неравнотежним плазмама на атмосферском притиску” – назив је предавања које ће др Невена Пуач одржати  у четвртак, 17. априла, у 12 сати, у Свечаној сали САНУ, а у оквиру новог циклуса предавања „Стање и перспективе природних ресурса Србије у условима климатских промена, енергетске транзиције и нових праваца привредног развоја”.
 

Како се наводи у апстракту предавања, чиста вода је незамењива за одржавање здравих екосистема и живота и омогућавање друштвеног и економског развоја. Међутим, са растућом популацијом, људске активности све више утичу на животну средину. Тренутно, отпадне воде које производе индустрија, пољопривреда, домаћинства и други извори садрже значајне количине органских микрозагађивача (ОМЗ), што доводи до различитих еколошких и здравствених проблема. Истраживања показују да се бројни ОМЗ, укључујући фармацеутске производе, пестициде и органске боје, често налазе у отпадним водама, површинским водама, па чак и води за пиће. Као последица тога, водени екосистеми и јавно здравље су угрожени.

На предавању ће бити дат преглед примене плазма система који се користе у деградацији ОМЗ, њихове главне карактеристике, ефикасност у деградацији ОМЗ, потрошњу енергије и главне изазове у вези с скалирањем ових система.

Др Невена Пуач је научна саветница у Институту за физику у Београд и ради у области физике неравнотежних нискотемпературних плазми – плазме на ниском и атмосферском притиску, стручна је за бројне дијагностичке методе које се користе при карактеризацији плазми као и за примену плазме у биологији, медицини, пољопривреди и пречишћавању и третманима воде. Докторирала је 2007. године на Физичком факултету Универзитета у Београду при чему је део тезе урађен на Институто Супериор Тецницо, Лисабон, Португал. Била је руководилац националног технолошког пројекта (ТД 23016, Министарство просвете, науке и технолошког развоја, 2008-2010), мултидисциплинарног пројекта (ИИИ41011, Министарство просвете, науке и технолошког развоја, 2011-2019), пројекат Фонда за науку Републике Србије APPerTAin-BIOM (7739780, 2022-2025) и руководилац на неколико билатералних пројеката. Била је председавајући акције и координатор мултидисциплинарне COST акције, PlAgri-CA19110, „Плазма Пољопривреда за паметну и одрживу пољопривреду” и била је вођа ИТН пројекта Marie Sklodowska Curie (Nowelties812880) у Институту за физику. Објавила је више од 70 чланака у међународним часописима. Њен h-индекс је 26 са више од 1900 цитата (Web of Science). Већина високо цитираних радова које је објавила су из области примене плазме у биологији и медицини. До сада је била ментор на више докторских, мастер и дипломских радова. Била је копредседавајућа и организатор неколико конференција и радионица, уредница или гостујућа уредница у неколико међународних часописа, као и члан научних комитета међународних конференција.

 
Директан пренос може се пратити путем линка https://www.sanu.ac.rs/direktan-prenos/. 
 
 
С поштовањем,
Драгана Младеновић
Односи с јавношћу САНУ
 
Српска академија наука и уметности
Kнеза Михаила 35, Београд
Телeфон: +381 66 83 03 607
Факс: +381 11 20 27 182
Web: www.sanu.ac.rs